کاشت مو

کاشت مو با استفاده از کوچکترین واحد رویش مو در سر یعنی واحد فولیکولی در سال ۱۹۸۸ توسط آقای لیمر ( Limmer ) مطرح شد . در این روش ریشه های مو با همان الگوی طبیعی رویش ، در مناطق خالی از مو کاشته می شوند . روش مطرح شده که در سال ۱۹۹۸ نام FUT بر آن گزارده شد ، عبارت است از برداشتن نواری از پوست پشت سر و جدا کردن واحدهای فولیکولی در زیر میکروسکوپ و سپس انتقال این واحدهای فولیکولی به فضای خالی جلو سر . واحد فولیکولی به مجموعه ریشه هایی گفته می شود که بطور طبیعی دور هم هستند . این واحد ها تکی ، دوتایی ، سه تایی و بعضا چهار تار مویی هستند .

برای افزایش زیبایی و همچنین حفظ آن امروزه روش های متعددی وجود دارد. از جمله این روش هایی که دکتر علی قاسمی به شما توصیه می کنند کاشت مو طبیعی می باشد.برای دریافت مشاوره و راهنمایی در این خصوص می توانید با شماره های ۷-۴۴۲۷۷۱۹۶ تماس حاصل نموده و همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تا به امروز هیچ روشی برای تولید و تکثیر مو های جدید پیدا نشده است ، بلکه تکنیکهای رایج کاشت مو فقط ریشه های مو را از محلی به محل دیگر انتقال می دهند . مراکز متعددی در دنیا روی مهندسی بافت متمرکز شده اند تا بتوانند فولیکولهای مو را کشت و تکثیر کنند . اگر چه دستیابی به این دانش قریب نمی نماید ، در صورت وقوع می توانیم برای بیمارانی که کم پشتی قابل توجه در منطقه پشت سر دارند ، نیز کاشت مو انجام دهیم . اصول چندی برای عمل کاشت مو وجود دارد . مهارت کافی پزشک و تیم او کلید این موفقیت است . وجود تجهیزات و وسایل مناسب ، انتخاب صحیح بیمار ، برنامه ریزی دقیق قبل از عمل و آموزش های صحیح به بیمار ، از دیگر نکات مهم جهت دستیابی به نتیجه مناسب است .

علم طراحی خط مو

برای رسیدن نتیجه طبیعی و رضایت بخش پس از کاشت مو طراحی خط موی پیشانی بسیار اهمیت دارد ، در طراحی خط مو باید دقت لازم به عمل آید .
طراحی خط مو به عواملی مختلفی بستگی دارد که از جمله این موارد می توان به  جنس موها شخص و ویژگی های که موهای شخص دارد ، انتظارات شخص ، سن اشخاص ، جنسیت افراد، و … نام برد ، هر شخصی دارای اندازه وشکل  سرو چهره متفاوتی می باشد که توجه به این نکات بسیار مهم و ضروری می باشد زیرا توجه به این نکات در نتیجه کار و درنهایت رضایت مند بودن شخص از نتیجه کار تاثیر بسزایی دارد . در اشخصاصی که دارای صورت های گرد و پهن که می باشند نیازمند این است خط موی پهن تری برای پیوند مو برداشته شود و هم چنین اشخاصی که دارای صورت کشیده می باشند باید خط موی باریکتری برای پیوند موی آنها جدا گردد .

علم طراحی خط مو
به طور معمول فاصله که بین تاج ابرو در قسمت میانی تا نقطه جلوی پیشانی می باشد به طور تقریبی هشت سانتی متردر نظر است و در نظر گرفته می شود که این میزان با توجه به فاکتورهای دیگر طراحی کاهش یا افزایش یافته .
در افرادی که به طاسی فرق سر  دچار هستند توجه به این نکته مهم و ضروری است که در رنج سنی بالاتر از ۳۵ تا ۴۵ سال کاشت مو در این رنج صورت پذیرد زیرا طاسی فرق سر به صورت شعالی رخ می دهد و خالی شدن به صورت شعالی رخ می دهد.
در انجام دادن کاشت مو در مکان شقیقه ها و سن اشخاص و میزان تراکم موها اهمیت فراوانی دارد و توجه به این نکته که عقب نشینی موهای قبلی شقیقه و هم چنین توجه به این که ایجاد فاصله در ما بین موهای که کاشته شده و موهای قبلی را باید توجه کرد و در نظر داشت.

جلسات مشاوره کاشت مو

هدف از برگزاری جلسات مشاوره برای اشخاص این می باشد که برقرار کردن ارتباط با بیمار میباشد و باتوجه به تعاملی که صورت می پذیرد نیازه ها و مشکلات بیمار بیان گردد تا بتوان با توجه به نیازهای بیمار به نتیجه مورد دلخواه بیمار رسید در این جلسه بیمار به بیان نیازها و خواسته های خود پرداخته و پزشک پس از شنیدن اظهارات بیمار و بیان نیازهای بیمار میزان تراکم موها به خصوص تراکم را در بخش ناحیه پشت سر و همچنین ضخامت و نوع موهای شخص و نقاطی از سر را که دارای مناطق خالی می باشد را مورد بررسی قرار داده .

کاشت مو طبیعی

کاشت مو طبیعی

در ابتدا اشخاصی که دارای طاسی و میزان فضای خالی قابل توجهی کم پشتی در سرشان هستند با انجام کاشت مو میتوان تراکم مناسب و تاثیر گذاری را ایجاد کرد ، در واقع هدف از کاشت مو و انجام جراحی کاشت مو به وجود آورنده یک پوشش مناسب می باشد بنابراین در جلسات مشاوره است بیمار انتظارات و نیازهای راکه دارد را بیان کرده و پزشک معالج با توجه به شرایط موجود و بررسی موهای پشت سر و هم چنین نواحی که دارای طاسی یا کم پشتی است می تواند تصمیم گیری کرده برای رسیدن به نتیجه مطلوب و رضایت بخش که مورد تایید بیمار نیز باشد و با انجام این جلسه مشاوره است که فرد از انجام کاشت موی خود رضایت مند و خرسند است موهای که کاشته می شوند موهای هستند که به صورت دائمی هستند و ریزش را نخواهند داشت این موها طبق روال موهای عادی می باشند و می توان آنها را شانه کرد و هم چنین پس از رشد آنها برای انجام کوتاهی مو هیچ مانعی وجود ندارد
این موها به مانند موهای عادی رشد میکنند اما نکته قابل توجه این است که جهت ثابت نگه داشتن ریزش موها قبلی شخص است و با گذشت مدت زمان و طی سالهای آتی باید جلسه ای در خصوص موهای کاشته شده صورت پذیرد .

انجام کدام روش کاشت مو برای کدام فرد مناسب تر می باشد

روش های کاشت مو روز به روز در حال گسترش است و هر روزه تکنیک ها و روش های متنوعی برای انجام کاشت مو صورت می پذیرد که براساس انتظارات بیمار و وضعیت شخص بیمار باید بهترین انتخاب را انجام داد .
هر کدام از روش های کاشت مو دارای امتیازات ، معایب و فواید خاص خود است با توجه به این نکته که نیاز شخص چیست و تعداد واحدهایی که باید انتقال دهیم و تراکم موها در پشت سر بستگی دارد .
به عنوان یک آمار میانگین ، در اشخاصی که طاسی شدید دارند ،حداقل یک بار کاشت مو و پیوند مو را به روش FUT انجام دهند .این روش به این دلیل توصیه می گردد چون در این روش تعداد قابل توجه و زیادی واحد مو را بدون اینکه از میزان تراکم موهای پشت سر کاسته شود، فراهم می کند و اگر با انجام آن یک مرحله روش FUT میزان طاسی را تحت پوشش قرار نداد می توان یک مرحله FIT را برای تکمیلی کار در نظر گرفت .
تشخیص بهترین روش کاشت مو به نسبت افراد ، توسط پزشک متخصص و مجرب باید صورت گیرد تا بهترین نتیجه و رضایت مندی بیمار را در پی داشته باشد. روش کاشت مو به وسیله FIT برای اشخاصی که دارای طاسی محدود و کمی می باشند مناسب بوده و یا افرادی که قسمت محدودی قصد کاشت مو را دارند، مانند کاشت مو در نواحی ابرو ، مژه و یا صورت، توصیه می گردد .
روش کاشت مو با BHT به اشخاصی توصیه می گردد که در نواحی پشت سر دارای تراکم مناسبی نبوده و پس از بررسی های صورت گرفته در موی پشت سر و جلوی تنه در صورت تطابق داشتن موها با یکدیگر این روش توصیه می گردد .
توجه به این نکته لازم است که تعداد تار مو با تعداد گراف یکسان نیست به طور میانگین هر سه عدد تار مو معادل یک گراف میباشد.

قبل از کاشت مو چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟

  • قبل از کاشت مو یک سری تست های انعقادی بررسی وضعیت گلبول های سفید و قرمز فرد و پلاکت های بیمار و همچنین از طرف ابتلای فرد به بیماری هایی مثل هپاتیت ، قند ، دیابت بیمار چک می شود
  • در مورد بیماری های زمینه ای از بیمار سوال می شود تا مشکل خاصی نداشته باشد .
  • توصیه می شود که صبح روز کاشت بیمار صبحانه ی سبکی بخورد
  • دوش بگیرید
  • در ساعت مقرر در کلینیک آماده باشید
  • ضمناً برای افرادی که موی سفید زیادی دارند ( بالای ۱۰ درصد ) توصیه می کنیم شب قبل یا صبح قبل از رفتن به کلینیک رنگ مو بگذارند تا موها کاملاً تیره شود و برای کاشت این موها قابل رویت باشد.

مراقبت های پس از کاشت مو چیست ؟

انجام هر عمل جراحی مستلزم رعایت یکسری نقاط می باشد ، جراحی کاشت مو نیز مستلزم به رعایت یکسری مراقبت ها می باشد که رعایت این نکات ضروری می باشد :
پس از انجام جراحی کاشت مو نیاز است که به مدت دو روز شخص استراحت کرده و در هنگام استراحت و خواب سر و تنه حتما در زاویه ۴۵ درجه قرار دهد ، رعایت نکردن این نکته احتمال ریزش فولیک ها را در پی دارد .
پس از انجام جراحی کاشت مو و پیوند مو بانداژ را باز کرده ، پس از گذشت این مدت زمان هر روز سر را با شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه و حتما آب ولرم شست و شو داده ، در زمان شست و شو به این نکته توجه شود که حتما جهت دوش با فشار پایین بوده و از ریختن آب بر روی محل کاشته شده اجتناب نموده و آب را به شکل مستقیم بر روی سر نریزید .
پس از اینکه بانداژ سر را باز کردید می توانید از کلاه استفاده کرده فقط توجه به این نکته ضروری است که کلاهی که استفاده می کنید حتما راحت و آزاد باشد .

کاشت مو

کاشت مو


نبایدهای بعد از کاشت مو

به مدت زمان سه هفته باید از یکسری موارد اجتناب و دوری کنید که در زیر به شرح آنها خواهیم پرداخت.
استعمال و مصرف دخانیات و سیگار
از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کرده و تا حد ممکن فعالیت های عادی و سبک را انجام داده
در طول روز در معرض آفتاب و گرمای شدید قرار نگیرید.
تا مدت زمان دو ماه از رفتن به استخر و سونا اجتناب کرده
در روش FUT بخیه های که در پشت سر زده شده است را پس از گذر ۱۰ روز کشیده می شوند .
پس از بازکردن بانداژمحلول ماینوکسیدیل ۵ در صد را باید روزی دومرتبه به مدت زمان دو الی شش ماه مصرف نموده .
مصرف محلول ماینوکسیدیل موجب تسریع در رشد موها شده .
شخص بیمار پس از سه ماه برای معاینه دوره ای به پزشک مراجعه کرده و توسط پزشک باید ویزیت شود .

کاندیدای مناسب کاشت مو چه افرادی هستند ؟

هر فردی که بخشی از موهای سرش یا ابرو یا ریش خالی شده باشد و مو داشته باشد یعنی امکان برداشت مو از سایر نواحی پشت سر و در مورد آقایان در بدن وجود داشته باشد این افراد کاندیدای مناسب کاشت مو هستند حتی با بانک موهای ضعیف هم می توان به گونه ای صورت بیمار را در تاسی های درجه بالا هم تغییر دارد .

چه افرادی کاندیدای  مناسب کاشت مو نیستند ؟

افرادی که بیماری خود ایمنی داشته باشند و دست زدن به موهای کاشت در این مواقع ممکن است باعث عدم رویش شود و یا بعضی دیگر از بیماری های خود ایمنی که در سر وجود دارد که به صلاحدید پزشک در این افراد کاشت مو انجام نمی دهند  زیرا امکان دارد با عدم رویش موهای کاشته شده مواجه شود .

آیا کاشت مو با لیزر هم انجام می شود ؟

کاشت مو با استفاده از لیزر هم یکی از ابزارهای تبلیغاتی است زیرا ما چه در برداشت مو لیزر کارایی ندارد ( چه بخواهیم FIT و FUT انجام دهیم )بلکه ممکن است به پیازهای مو آسیب بزند و چه در کاشت مو که بخواهیم شکاف بزنیم لیزر کارایی ندارد ،صرفاً ابزار تبلیغاتی است که استفاده می شود البته ما استفاده از لیزرهای کم توان بعد از کاشت مو برای رویش بهتر مطرح هست که روش ثابت شده ای نیست و ما بدون نیاز به این ها با رویش خوب گرافت ها مواجه هستیم و الزامی به استفاده از لیزر کم توان بعد از کاشت مو نیست .

آیا کاشت مو درد دارد ؟

کاشت مو به هیچ عنوان کار دردناکی نیست به شرط این که بی حسی که برای بیمار انجام می شود بی حسی خوبی باشد پزشکی که کار رو مدیریت می کند باید یک بی حسی مطلوب و با حداقل ایجاد درد برای بیمار انجام دهد و بعد باید چک کند که بیمار کاملاً چه در منطقه ی برداشت مو و چه در منطقه ی کاشت مو بی حس شده باشد اگر این مدیریت و توجه در انجام کار باشد فرد تجربه ی بسیار راحتی را در جهت کاشت مو خواهد داشت .

دوره نقاهت کاشت مو چقدر است ؟

دوره نقاهت کاشت مو کوتاه است ما اصولاً توصیه می کنیم که ۴۸ ساعت فرد استراحت مناسب داشته باشد و بعد از ۴۸ ساعت فرد می تواند به محل کارش بازگردد البته با رعایت نکات بعد از کاشت مو که به صورت کامل توضیح داده شده است .

آیا نتایج کاشت مو در همه افراد با موفقیت همراه است؟

کاشت مو یکی از روش های بسیار موفق است در واقع ریسک عدم رویش بسیار بسیار نادر است و اگر به نکات مهم در کاشت مو توجه شود موفقیت کاشت مو بالای ۹۹٫۹ % است منتهی طبیعتاً شرایط افراد مختلف با هم دیگر متفاوت است اصولاً افرادی که ضخامت موی مناسبی دارند و گرافت های جوندار و قوی دارند کاشت موی بسیار خوب با رویش خوبی خواهند داشت و در مواردی که موها نازک تر هست امکانش هست که رویش ضعیف تر باشد و در مورد این افراد اگر به نکات کاشت مو پزشک و پرسنل دقت داشته باشند کاشت مو در همه ی موارد می تواند نتایج خوبی داشته باشد . تفاوت در نتایج کاشت مو افراد به وضعیت بانک مو ، تراکم پشت سر ، ضخامت تار موها بستگی دارد هر چه تار مو ضخیم تر باشد و هر چه موها حالت دار تر باشد کاشت مو به نظر قوی تر می رسد.

برخی از نمونه کارهای دکتر علی قاسمی

 

درباره drghasemi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 + شش =

Call Now Button